NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE
NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE NOWA SERIA KOCY JUŻ WKRÓTCE

Przędza Jędza

Pytania i odpowiedzi

Tkanie na krośnie żakardowym daje bardzo dużo satysfkacji. Wiąże się jednak z nieskończoną liczbą zaplątanych lub zerwanych nitek, które trzeba cały czas przewiązywać, przekładać i obserwować. Ten proces uczy cierpliwości i pokory, ale są też momenty, kiedy mówimy dyplomatycznie, że przędza to jędza 🙂
To tkaniny, które powstają na krośnie z połączenia nici pionowych (osnowy) oraz poziomych (wątki). Osnowa to szkielet tkaniny, dlatego musi być przede wszystkim wytrzymała. Wątki przeplatają osnowę zgodnie z zaprojektowanym układem splotów, w wyniku czego wzór zostaje zaklęty w tkaninie już na zawsze. To właśnie dlatego mówimy, że żakardy mają duszę!
Na własnym krośnie półmechanicznym ręcznie tworzymy głównie tkaniny dekoracyjne, natomiast tkaniny przeznaczone na ubrania, mimo że są to niewielkie serie, powstają na krosnach mechanicznych, które pozwalają wytkać większe partie materiału w krótszym czasie.
Jak najbardziej. Wszystkie nasze ubrania oraz koce i pledy posiadają certyfikat OEKO TEX Standard 100 oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Mogą więc być spokojnie używane zarówno przez większych, jak i mniejszych domowników.
Nawet do 60% przędzy bawełnianej użytej do produkcji naszych ubrań, kocy i pledów pochodzi z recyklingu. Przy pakowaniu nie używamy zbędnego plastiku. Staramy się wykorzystywać jak najwięcej pozostałości z produkcji oraz szycia – ze skrawków materiałów z krosna robimy zakładki do książek i podstawki pod talerze, które potem rozdajemy przyjaciołom. Myślimy też o tym, żeby umieścić je w naszym sklepie.
Na razie prowadzimy sprzedaż głównie przez nasz sklep internetowy. Wybrane rzeczy znajdują się również w zaprzyjaźnionym sklepie w Poznaniu Lunamoon.pl na ul. Poznańskiej 25/2 oraz w sklepiku Muzeum Miasta Gdynia na ul. Zawiszy Czarnego 1.
Zapraszamy do naszej gdyńskiej pracowni w podziemiach Hali Targowej w Gdyni przy ul. Wójta Radtkego 36. Można również odwiedzić nas w mieszkaniu na ul. Abrahama 48, które pełni jednocześnie funkcję biura i studia. Kilka razy w roku można nas jeszcze spotkać na targach w różnych miastach w Polsce.